Šta je Medijacija
Medijacija je postupak u kojem treća neutralna osoba (MEDIJATOR) pomaže strankama u nastojanju da postignu obostrano prihvatljivo rješenje spora.
Medijator uspostavlja i olakšava razgovor između stranaka,kako bi one postigle ovaj cilj.Medijator ne donosi odluke o tome kako će spor biti rješen.
U toku procesa svaka strana u sporu može iznijeti svoje stavove,pojasniti kako trenutni spor utiče na nju,te kakve bi opcije zadovoljile njene interese.Medijator će pažljivo slušati,usmjeravati stranke da razgovaraju o ključnim pitanjima,uočavati zajednička stanovišta i interese stranaka i pomagati strankama da na njima baziraju svoj dogovor.
Iskustva drugih zemalja su pokazale da,čak iako stranke ne postignu sporazum na medijaciji,u kasnijim fazama rješavanja sporova ili u sudskom postupku lakše dolazi do rješenja.
Osnovni principi u postupku medijacije
Dobrovoljnost - Strane u sporu dobrovoljno pokreću postupak medijacije i sudjeluju u postizanju sporazuma.
Povjerljivost - Postupak medijacije je povjerljive prirode.Izjave stranaka iznesene u postupku medijacije ne mogu se bez odobrenja stranaka koristiti kao dokaz u bilo kojem drugom postupku.
Jednakost stranaka - Stranke u postupku medijacije imaju jednaka prava.
Neutralnost medijatora - Medijator posreduje na neutralni način, bez predrasuda u pogledu stranaka i predmeta spora.
Medijacija u Osnovnom sudu Višegrad
U Osnovnom sudu u Višegradu do sada ni jedan spor nije riješen Medijacijom.
S obzirom na činjenicu da je Osnovni sud u Višegradu, kao Model sud, prihvatio Medijaciju kao jedan od ključnih standarda očekujemo da će u narednom periodu doći do značajnije primjene Zakona o medijaciji i u našem sudu. Zakoni o parničnom postupku propisuju procedure za medijaciju i postizanje nagodbe u predmetima. Sud će pokrenuti program identifikacije vrste predmete u kojima je moguća medijacija ili nagodba i uvesti praksu upućivanja predmeta na medijaciju ili nagodbu.
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Srpskom